top of page

Duns Number Nedir ve Duns Number ile alakalı Genel Sorular

Duns numarası nedir : Dun and Bradstreet (D&B) veritabanında kaydı bulunan her firmanın 9 haneli bir numarası bulunmaktadır. D-U-N-S®Numarası (Data Universal Numbering System) olarak adllandırılan bu numara firmanın dünya ticaret sicil numarası hüviyetindedir. Her firma için tek olan D&B Duns Numarası, firma ticari hayattan çekilene dek aynı kalacaktır. Şirketler için bir nevi TC kimlik numarası gibi düşünebilirsiniz. Başvuru için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz

 D-U-N-S®Numarası çok uluslu şirketlerin mal tedarikçilerini kendi sistemlerine tanıtmaları için, internet üzerinden başvuru kabul eden uluslararası ihalelere kayıt için ve Türkiye’deki Amerikan Üsleri ile ticari bağlantılarda ilk şart olarak istenmektedir. Bu durumda firmamızla bağlantıya geçerek D-U-N-S® Numarası talebinde bulunmanız gerekmektedir. 

D-U-N-S® Numaraları, Dun & Bradstreet veritabanındaki şirket ve kuruluşların dokuz haneli kimlik numaralarıdır. D-U-N-S® Numarası ticari kuruluşlar için güvenli bir kimlik kaydı sağlamakla birlikte, grup bağlantılarını da göstermektedir. Dünyanın önde gelen standart belirleyici organizasyonları tarafından da kullanılan D-U-N-S® Numarası, Avrupa Topluluğu, Birleşmiş Milletler ve ABD Federal Hükümeti gibi 50’nin üzerinde özel ve kamu kurumu tarafından da benimsenmiş ve kullanılmaktadır.

Duns Number Hakkında Genel Sorular

Duns Numarası neden şirketlerden talep edilir 

Genelde yurt dışındaki şirketler Türkiye de ki şirketlerin gerçekten var olup olmadığını bilmezler bu numara vasıtasıyla sizin Türkiye Cumhuriyetindeki ticaret sicil verilerinize ingilizce olarak ulaşacaklar. Sizden alacağımız belgelerle şirketinizi bir nevi noter gibi onaylanıp oluşturulan 9 haneli numarayla uluslararası bir sisteme entegre olmuş olacaksınız. Genelde büyük şirketlerin tedarikçi formlarında bu yüzden talep edilir.

Diğer bir kullanım alanı da bazı Avrupa ve Amerika şirketlerinde ihalelere katılan firmalar için bu numara zorunlu kılınır.

Ayrıca Apple, Google, Volkswagen, Man, Walmart vb yüzlerce şirketler Duns numarası da talep etmektedir.

DUNS Numarası Ücreti

DUNS numarası için başvuru yapılan alana göre ücretler değişmektedir.  Duns formunu doldurduktan sonra size konuyla alakalı müşteri temsilcimiz ücret konusunda daha detaylı bilgi verecektir. (Bazı başvuru tipleri için ücretsiz Duns numarası temin edebilirsiniz detay için lütfen 0542 717 31 62 nolu telefondan iletişime geçin. )

DUNS Numarasında içerik güncellemesi gerektiğinde ne yapmalı ?

Duns numaranız oluşturulduktan sonra şirketinizin adresi ünvanı vb bilgileri değişebilir eğer böyle bir durum söz konusu olursa tekrardan bizimle iletişime geçebilir ve istenilen değişikliği gerçekleştirebiliriz.

DUNS Numarasını almak kaç gün sürer?

5 iş günü içinde numaranız size teslim etmiş oluruz.

DUNS Numarası Sorgulama

DUNS numaraları halka açık veri olmadığından dolayı sorgu yapamazsınız eğer numaranızın olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle 0542 717 31 62 nolu telefondan iletişime geçin. Müşteri temsilcimiz sizden gerekli şirket bilgilerinizi aldıktan sonra numaranızın var olup olmadığını size iletecektir.

Not: 06.05.2023 - 09.06.2023 tarihleri arasında sistem güncellemesinden dolayı DUNS numarası sorgulaması yapamayanlar 10.06.2023 tarihi itibari ile şirketimizle iletişime geçip sorgu yapabilirler.

Türkiye'de DUNS Numarası başvurusunu nasıl yapabilirim?

Web sayfamızda bulunan DUNS NUMBER BAŞVURU FORMU sayfasına tıklayın açılan sayfada formu eksiksiz doldurun form bize iletilecek ve size bir müşteri temsilcisi atanacaktır sonrasında formda belirttiğiniz mail adresinize sürecin nasıl işleyeceğiyle alakalı detaylı bir mail alacaksınız.

bottom of page